AKTUALNOŚCI

Zmiana ustawy o lasach

14.04.2016

Ustawa z dnia 13 kwietnia 2016 roku o zmianie ustawy o lasach została podpisana prze Prezydenta Andrzeja Dudę. Zmiany te wchodzą w Zycie 30 kwietnia 2016 roku.

 

Nowe przepisy dają Lasom Państwowym prawo pierwokupu gruntów leśnych i ingerencję w cenę ich sprzedaży. Wprowadzone do ustawy zapisy mają na celu wprowadzenie instrumentów prawnych do nabywania gruntów leśnych przez Skarb Państwa, który reprezentuje Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

 

Celem tej inicjatywy ustawodawczej jest stworzenie dogodniejszych warunków do zwiększenia areałów leśnych w Polsce, zwłaszcza stanowiących własność Skarbu Państwa.

 

Na mocy zapisów art. 37a ust.2 ustawy o lasach Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez Lasy Państwowe, przysługuje prawo pierwokupu gruntów, które są sprzedawane przez osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, a które są :

  • oznaczone jako las w ewidencji gruntów i budynków,
  • przeznaczone do zalesienia określonego w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
  • lasami objętymi uproszczonym planem urządzenia lasu lub decyzją określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej.

W przypadku przeniesienia własności gruntów w drodze zawarcia innej umowy niż umowa sprzedaży lub w wyniku jednostronnej czynności prawnej, Lasy Państwowe będą mogły złożyć oświadczenie o nabyciu takiego gruntu za zapłatą równowartości pieniężnej (tzw. prawo wykupu).

 

Ustawa wskazuje, iż w razie zawarcia umowy sprzedaży lub innej umowy dotyczącej nabycia gruntu podlegającego prawu pierwokupu, notariusz sporządzający taką umowę jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia nadleśniczego, właściwego ze względu na miejsce położenia gruntu, o treści takiej umowy. Natomiast w razie dokonania jednostronnej czynności prawnej, dotyczącej nabycia gruntów wskazanych w ustawie, o fakcie tym powiadamia zbywca.

 

Prawo pierwokupu oraz prawo wykupu jest  wykonywane poprzez złożenie oświadczenia w formie aktu notarialnego u notariusza dokonującego czynności. W przypadku skorzystania z prawa wykupu w razie dokonania jednostronnej czynności prawnej dotyczącej nabycia gruntów wskazanych w ustawie oświadczenie jest składane u dowolnego notariusza i jest ono doręczane zbywcy przez nadleśniczego.

 

Ustawa określa, że nadleśniczy za pośrednictwem właściwego dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych kieruje pisemny wniosek do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o wyrażenie zgody na nabycie gruntu.

 

Nadleśniczy jest uprawniony również do zlecenia określenia przez rzeczoznawcę majątkowego wartości gruntu, którego dotyczy wniosek. Ponadto zgodnie z przyjętą ustawą, jeżeli nadleśniczy uzna, że cena określona w dotyczących gruntu umowie lub jednostronnej czynności prawnej rażąco odbiega od wartości rynkowej gruntu, może w terminie 14 dni od złożenia oświadczenia wystąpić do sądu o ustalenie ceny tego gruntu. W takim przypadku wartość nieruchomości określa sąd zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami.

 

Ustawa wprowadza zasadę, iż czynności prawne dokonane niezgodnie z przyjętymi regulacjami, w szczególności bez zawiadomienia nadleśniczego, są nieważne.

 

W Biuletynie Informacji Publicznej będą publikowane informacje o wykonaniu przez Lasy Państwowe prawa pierwokupu lub prawa wykupu wraz z podaniem danych dotyczących nabytego gruntu oraz ceny za jaką nastąpiło nabycie.

 

Uchwalona ustawa wprowadza również inne regulacje dotyczące m.in. zarządzania środkami funduszu leśnego, nabywania lasów lub gruntów przeznaczonych do zalesienia przez Lasy Państwowe od prywatnych właścicieli w drodze porozumień cywilnoprawnych.

 

Źródło: PAP, Drewno.pl