AKTUALNOŚCI

Wycinka drzew i krzewów z prywatnej posesji nie wymaga pozwolenia

31.12.2016

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach, której przepisy umożliwiają wycinkę drzew lub krzewów na prywatnej posesji bez zezwolenia, pod warunkiem jednak, że ich usunięcie nie będzie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 

Ustawa nowelizująca zakłada przyznanie radzie gminy kompetencji do określania, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, wysokości stawek opłat za usunięcie drzewa lub krzewu oraz obniżenia maksymalnej wysokości tych stawek (zmiana art. 85 ustawy o ochronie przyrody). Stawki opłat nie mogą przekroczyć 500 zł dla drzew oraz 200 zł dla krzewów. Zostanie także rozszerzony katalog wyłączeń z obowiązku uiszczenia opłaty za usunięcie drzew lub krzewów a rady gminy mogą wprowadzać dalsze rozszerzania tego katalogu w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego (zmiana art. 86 ustawy o ochronie przyrody).

 

O zgodę wciąż będą musieli ubiegać się przedsiębiorcy.

 

Jeśli gmina nie określi swoich zasad w zakresie udzielania pozwoleń w zakresie wycinki drzew będzie to podlegało podlegała ograniczeniu ustawowemu, to jest zgodnie z nowelizacją obwód pnia mierzony na wysokości 130 cm nie powinien przekraczać 100 cm w przypadku gatunków szybkorosnących (topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego), a dla pozostałych drzew – 50 cm.

 

Nowelizacja wprowadza zmianę także w ustawie z dnia 28 września 1991 r. o lasach. Właściciele lasów będą realizować cele i zasady gospodarki leśnej, wskazane w ustawie o lasach, w sposób przez siebie określony, chyba że sposób wypełnienia danego obowiązku został określony przez inne przepisy prawa. Minister właściwego do spraw środowiska został upoważniony do określenia, w drodze rozporządzenia, wymagań dobrej praktyki w zakresie gospodarki leśnej.

 
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
 
Nowelizacja ustawy dostępna jest na stronie: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/2249/1

 

Źródło: PAP