AKTUALNOŚCI

Unijna polityka klimatyczna a Porozumienia Paryskiego z XII.2015 r.

05.03.2016

W Brukseli podczas posiedzenie Rady UE ds. Środowiska (ENVI) 04.03.2016 r. unijni ministrowie odpowiedzialni za sprawy środowiska po raz pierwszy dyskutowali o realizacji zawartego w grudniu 2015 r. Porozumienia Paryskiego. Polskę reprezentowali prof. Jan Szyszko, minister środowiska, oraz Paweł Sałek, podsekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.


Głównym przedmiotem rozmów była globalna oraz unijna polityka klimatyczna z perspektywy 21. Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP21). Wyjściem do rozmów była ocena Porozumienia Paryskiego przedstawiona przez Komisję Europejską, która również zawiera informacje w sprawie dalszych kroków UE w celu wypełnienia Porozumienie Paryskie.
 
Według Ministra Jana Szyszko Porozumienie Paryskie jest wielkim sukcesem, ze względu na przyjęcie unijnego oraz globalnego celu zmniejszenia wzrostu tempa koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze. Ma być to realizowane jak „najszybciej, najtaniej i najbardziej efektywnie”. Porozumienie Paryskie przewiduje dwa pola działań w tym obszarze: redukcję emisji (zastosowanie nowoczesnych technologii) oraz wzrost pochłaniania dwutlenku węgla, na przykład przez lasy.
 
Zgodnie z zapisami Porozumienia Paryskiego UE odpowiada jedynie za 12 proc. globalnych emisji!!! Tymczasem żeby Porozumienie mogło wejść w życie muszą je ratyfikować co najmniej 55 państwa (stron Konwencji Klimatycznej), w tym najwięksi emitenci gazów cieplarnianych, jak Chiny, Indie, Indonezję, Brazylię oraz Stany Zjednoczone (odpowiadają za 55 proc. światowych emisji!!!). Spotkanie, podczas którego Porozumienie to zostanie podpisane, zaplanowane jest na kwiecień 2016 r. w Nowym Jorku.
 
Obecnie w UE dyskutowany jest pakietu klimatyczno-energetycznego po 2020 roku, który mógłby przyjąć założenia Porozumienia Paryskiego. Obecnie UE zakładała cel 40-procentowej redukcji gazów cieplarnianych na rok 2030. Jest to znacznie więcej niż zapisy z Porozumienia Paryskiego. Ocena Porozumienia przygotowana przez KE została chłodno przyjęta przez organizacje ekologiczne jak również ministrów kilku państw członkowskich m.in. Niemiec, Austrii, Belgii, Portugalii i Luksemburga, którzy opowiedzieli się za ambitniejszym podejściem do unijnych zobowiązań klimatycznych. W ich ocenie plan oparty na Porozumieniu jest „za mało ambitny”.
 
Polska przedstawiła dokument, w którym wskazuje, że lasy mają duży potencjał łagodzenia niekorzystnych zmian klimatycznych. Pochłanianie emisji CO2 przez lasy powinno być traktowane na równi z innymi działaniami redukcyjnymi te emisje i powinno to być odzwierciedlone w polityce klimatycznej UE po roku 2020.

 
Źródło: CIRE.PL oraz WNP.PL