AKTUALNOŚCI

Szansą Polski w energii odnawialnej są zasoby geotermalne i biomasa!

02.12.2015

W opinii nowego ministra środowiska Jana Szyszko przyszłą politykę klimatyczną należy tworzyć przy uwzględnieniu specyfiki poszczególnych krajów. W przypadku Polski, OZE należy budować o zasoby naturalne takie jak geotermia i biomasa pochodząca z rolnictwa i leśnictwa. Takie stanowisko przedstawił Minister Środowiska dnia 1.12.2015 roku podczas polskiej konferencji zorganizowanej w trakcie szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu.
 
Minister Środowiska zwraca uwagę na fakt, że nie tylko ważna jest redukcji emisji gazów cieplarnianych do atmosfery, ale również ich absorpcja (głównie CO2), chociażby przez lasy. Jest to, jego zdaniem, właściwe patrzenie na zrównoważony rozwój świata, tj. rozwój gospodarczy przy racjonalnym wykorzystaniu zasobów naturalnych.
 
„Lasy w Polsce pokrywają 9 mln hektarów (…), wkład lasów w pochłanianie CO2 w latach 1990-2005 wynosił 330 milionów ton. Porównując to do pierwszego okresu obowiązywania Protokołu z Kioto (2005-2012) mogę powiedzieć: cel redukcyjny przypisany Polsce na ten okres protokołu wynosił 170 mln ton, więc chciałbym podkreślić, że redukcja emisji dokonana przez las jest prawie równa przypisanym celem redukcyjnym w pierwszym protokole z Kioto, jeśli przeliczymy to na siedem lat” – przekonywał Tomasz Wójcik, doradca dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
 
PGL Lasy Państwowe planują od przyszłego roku utworzenie specjalnych nadleśnictw „dedykowanych absorpcji dwutlenku węgla”, w których będą prowadzone „eksperymentalne specjalne postępowania hodowlane, zabiegi zarządcze: takie rodzaje cięć, sadzeń lasu (…), żeby las jak najwięcej akumulował dwutlenku węgla”. Informację tę przekazała podczas konferencji zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych Tomasz Zawiła-Niedźwiecki.

 

Źródło: wnp.pl