AKTUALNOŚCI

Nowelizacji ustawy o OZE została przyjęta przez Sejmową Komisję Energii i Skarbu Państwa

08.06.2016

Po przyjęciu przez Sejmową Komisję Energii i Skarbu Państwa zgłoszonych zmian do projektu poselskiej nowelizacji Ustawy o OZE, został on skierowany do Sejmu, gdzie będzie miało miejsce drugie czytanie tego projektu.

 

Podczas posiedzenia Sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, która obradowała w dniu 07.06.2016 roku, udało się przegłosować kilkadziesiąt poprawek do projektu Ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.

 

Do najważniejszych z nich należą:

  • Zmiana wysokości tzw. opłaty przejściowej, tj. doliczanej do rachunku za energię opłaty związanej z kosztami likwidacji kontraktów długoterminowych elektrowni (tzw. KTD-ów), z 3,87 zł na 8 zł brutto. Opłata ta miałaby być stała.
  • Minister rolnictwa otrzymał delegację dotyczącą określania pochodzenia biomasy na cele energetyczne.
  • Wprowadzono definicję biomasy lokalnej, czyli takiej, która jest pozyskana pierwotnie w promieniu do 300 km od instalacji OZE.
  • Wprowadzenie zmiany o udziale biomasy lub paliwa gazowego z paliwami kopalnymi z 20 na ponad 15 % łącznej wartości energetycznej wszystkich spalonych paliw w instalacji spalania wielopaliwowego.
  • Zmiana definicji drewna energetycznego do spalania – jest to drewno, które „(…) posiada obniżoną wartość techniczną i użytkową uniemożliwiającą jego przemysłowe wykorzystanie”.
  • Uproszczenie rozliczenia prosumentów, czyli jednoczesnych producentów i konsumentów energii wytworzonej w najmniejszych jednostkach OZE wyłącznie na własny użytek. Wsparcia dla wszystkich mikroinstalacji OZE ma być takie samo, bez względu na wielkość źródła, a opust ma wynosić 1 do 0,7 dla wszystkich przez 15 lat.
  • Prosumentami mogą być osoby fizyczne, samorządy, kościoły, firmy, inne.
  • Mikro i mali przedsiębiorcy będą mogli rozliczać się z produkowanej energii na zasadach rynkowych, jednak nie mogą skorzystać z proponowanego dla prosumentów systemu upustów.

Jednocześnie zostało zapowiedziane, że w nowelizacji ustawy dokonano „daleko idących zmian” w zakresie gromadzenia pieniędzy przeznaczanych na wspieranie rozwoju OZE. Zostanie zlikwidowany Operator Rozliczeń Energii Odnawialnej (OREO), a jego obowiązki przejmie Zarządca Rozliczeń.

 
Źródło: PAP