AKTUALNOŚCI

Nowelizacja Prawa energetycznego

25.07.2016

Proponowane zmiany zgłoszone przez Senat do nowelizacji Prawa energetycznego zostały przyjęte przez Sejm, tak więc nowelizacja została skierowana do podpisu przez prezydenta.

 

Nowelizacja Prawa energetycznego ma na celu wprowadzenie rozwiązań prawnych, które w skuteczniejszy sposób będą zwalczać szarą i czarną strefę na rynku paliw.
 
Według ustawodawcy zmiana zapisów tej noweli ma wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski, uporządkować rynek paliw płynnych i gazu, zwiększyć kontrolę państwa nad zapasami ropy i gazu.

W zakresie zmian należy wymienić:

  • wprowadzenie obowiązku utrzymywania zapasów gazu przez wszystkie handlujące nim firmy. Firmy, które nie mają magazynów mają skorzystać z magazynów innych podmiotów na podstawie tzw. umowy biletowej;
  • nowe wymagania sprawozdawcze dla przedsiębiorstw energetycznych i firmy przywożących paliwa ciekłe do Polski;
  • zwiększenie kontroli nad systemem zapasów interwencyjnych ropy naftowej i paliw płynnych;
  • uszczelnienie systemu koncesyjnego, w tym przywrócenie obowiązku posiadania koncesji na obrót benzyną lotniczą;
  • wprowadzenie nowego rodzaju koncesji na przeładunek paliw ciekłych;
  • wprowadzenie obowiązku złożenia zabezpieczenia majątkowego przez przedsiębiorstwa wytwarzające paliwa płynne LPG oraz obracające nimi za granicą (nawet w wysokości 10 mln zł.).

Nowelizacja przeszła procedury legislacyjne, tak więc w tej chwili możemy spodziewać się podpisania jej przez Prezydenta RP.
 
Źródło: PAP