AKTUALNOŚCI

Nowa Ustawa o efektywności energetycznej

25.02.2016

Rząd przyjął projekt ustawy o efektywności energetycznej (23.02.2016 r.), który przygotowało Ministerstwo Energii.

 

Ma ona zapewnić pełne wdrożenie dyrektywy 2012/27/UE, zobowiązującej państwa członkowskie Unii Europejskiej do osiągnięcia – do końca 2020 r. – określonego poziomu oszczędności energii.

 

Nowa ustawa ma zastąpić obecnie obowiązującą i ma umożliwić tworzenie bardziej sprawnych systemów pomagających poprawienie efektywność energetyczną w gospodarstwach domowych, budynkach przemysłowych i transporcie. Mają one zachęcać do zwiększenia liczby inwestycji energooszczędnych, zwłaszcza przez odbiorców końcowych, mniejsze zużycie energii przez urządzenia oraz zmniejszenie strat w przesyle i dystrybucji energii elektrycznej, ciepła i gazu. Oczekiwane jest też zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji do atmosfery.

 

Powstanie krajowy plan działań dotyczący efektywności energetycznej minister energii będzie opracowywał co 3 lata i ma on zawierać:

– opis planowanych programów zawierających działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej w poszczególnych sektorach gospodarki;

– określenie krajowego celu w zakresie efektywności energetycznej;

– informacje o osiągniętej oszczędności energii, głównie w przesyłaniu lub dystrybucji, dostarczaniu oraz końcowym zużyciu energii;

– strategię wspierania inwestycji w renowację budynków zawierającą: wyniki dokonanego przeglądu budynków znajdujących się w Polsce, określenie sposobów ich przebudowy lub remontu, dane szacunkowe o możliwej do uzyskania oszczędności energii w wyniku ich modernizacji.

 

Krajowy plan działań dotyczący efektywności energetycznej minister energii będzie musiał przekazać Komisji Europejskiej do 30 kwietnia 2017 r.
W projekcie znalazły się m.in. zapisy o obowiązku organów władzy publicznej w zakresie nabywania efektywnych energetycznie produktów i usług, budynków lub ich części, modernizowania i przebudowywania należących do Skarbu Państwa budynków.

 

Znalazły się również zapisy dotyczące systemu świadectw efektywności energetycznej tzw. białe certyfikaty (obowiązują w Polsce od 2013 r.) udzielane za przedsięwzięcia o najwyższej efektywności energetycznej.

 

„Wydawanie świadectw efektywności energetycznej zmotywuje, w szczególności przedsiębiorstwa energetyczne i odbiorców końcowych (oraz inne podmioty zobowiązane), do podjęcia działań inwestycyjnych, które przyspieszą osiągnięcie krajowego celu efektywności energetycznej oraz zapewnią ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i innych szkodliwych substancji do atmosfery.

 

W projekcie ustawy znalazł się nowy rozdział: „Zasady przeprowadzania audytu energetycznego przedsiębiorstwa”. Audyt energetyczny wykonywany co 4 lata będzie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorstw, z wyjątkiem mikro, małego i średniego przedsiębiorcy. Z tego obowiązku zostanie zwolniony przedsiębiorca posiadający system zarządzania energią lub mający system zarządzania środowiskowego (w którego ramach wykonano audit energetyczny). Audyt będzie przeprowadzał podmiot niezależny od audytowanego przedsiębiorcy, mający odpowiednią wiedzę i doświadczenie zawodowe w tej dziedzinie.

 

W projekcie ustawy przewidziano stopniowe odchodzenie od uiszczania opłaty zastępczej za możliwość nie podejmowania działań inwestycyjnych na rzecz zwiększania efektywności energetycznej. W 2016 r. opłata będzie mogła obejmować jeszcze 30 proc. zakresu nałożonego obowiązku, w 2017 r. będzie można uiścić opłatę w wysokości 20 proc., a w 2018 r. przedsiębiorca będzie mógł ponieść jedynie 10 proc. opłatę, co oznacza, że będzie musiał w znacznie większym zakresie realizować przedsięwzięcia prooszczednościowe.

Nowa ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: www.cire.pl