AKTUALNOŚCI

Nowelizacja ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii uchwalona przez Senat

28.07.2017

W dniu wczorajszym większością głosów został uchwalony przez Senat poselski projekt o zmianie ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, który wcześniej został przyjęta przez Sejm w dniu 20.07.2017 r.

 

Nowelizacja wprowadza istotne zmiany w sposób naliczania opłaty zastępczej, która do tej pory miała wartość stałą wynoszącą 300,03 zł/MWh. Po zmianie jej wartość będzie powiązana z rynkowymi cenami świadectw pochodzenia energii z niektórych OZE – zielonych certyfikatów (biomasa i wiatraki) oraz błękitnych certyfikatów (biogaz rolniczy). Opłata ma wynosić 125 proc. średniej ceny danych certyfikatów z poprzedniego roku, ale nie więcej niż 300,03 zł/MWh.

 

W opartym na prawach majątkowych (certyfikatach) systemie wsparcia dla OZE, wytwórca energii w źródle odnawialnym, oprócz sprzedaży energii otrzymuje za każdą MWh certyfikat, który jest prawem majątkowym i może być sprzedany – albo na giełdzie, albo w indywidualnej transakcji typu OTC. Cena sprzedaży jest wsparciem dla wytwórcy. Z kolei sprzedawcy energii do odbiorców końcowych muszą się legitymować odpowiednią do wielkości sprzedaży ilością certyfikatów, czyli muszą je kupić. Ewentualnie mogą uiścić tzw. opłatę zastępczą.

 

Z powodu nadpodaży cena rynkowa zielonych certyfikatów z spadła w ostatnich latach nawet o 90 proc. Wnioskodawcy tych zmian uważają, że powiązanie wysokości opłaty zastępczej z ceną rynkową spowoduje większe zainteresowanie certyfikatami i stopniowe rozładowanie ich nadpodaży. Ma to realne odbicie w postaci wzrostu cen zielonych certyfikatów na giełdzie w ostatnich dniach.

 

Zmiany ustawy został skrytykowany przez Prezesa URE, który uważa, że wpłyną one na konsumentów energii, którzy będą musieli zapłacić więcej za energię elektryczną. Prezes Bando ocenił również, że ustawa nie przyczyni się do likwidacji nadpodaży zielonych certyfikatów (dziś szacuje się ją na 20 TWh), a jedynie częściowej redukcji (pozostanie ok 8 TWh nadwyżki).

 
Źródło: PAP