AKTUALNOŚCI

Projekt Ministra Energii ustawy o rynku mocy przyjęty przez Radę Ministrów

10.07.2017

W dniu 30 czerwca 2017 r.  Rada Ministrów  przyjęła projekt ustawy o rynku mocy, przedłożony przez Ministra Energii. Projekt ten został przekazany do dalszych prac parlamentarnych w dniu 06.07.2017 r.

 

Zgodnie z uzasadnieniem projektu – „wdrożenie rynku mocy, na którym towarem będzie moc dyspozycyjna netto, którą mogą oferować wytwórcy oraz sterowane odbiory energii (DSR), uzyskując wynagrodzenia za gotowość jej dostarczania wraz z obowiązkiem jej dostarczenia w okresach napiętego bilansu mocy (tzw. okresach zagrożenia), czyli w sytuacjach, gdy zachodzi ryzyko, że mogą wystąpić problemy z zaspokojeniem szczytowego zapotrzebowania odbiorców na moc”.

 

Tak więc głównym celem przygotowywanych przepisów jest zapewnienie ciągłości i stabilności dostaw energii elektrycznej dla przemysłu i gospodarstw domowych. Rynek mocy ma stworzyć efekt zachęty do podejmowania decyzji inwestycyjnych i modernizacyjnych w energetyce. To rozwiązanie jest istotnym narzędziem dostosowywania sektora energetycznego do wyzwań związanych między innymi z koniecznością sprostania wzrastającym wymogom środowiskowym. Nowe przepisy mają także wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polski.

 

Prace nad wprowadzeniem rynku mocy w Polsce trwają od początku 2016 r. Koncepcję funkcjonowania rynku mocy opisano w dokumencie pt. „Rozwiązania funkcjonalne rynku mocy”, opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Energii 30 września 2016 r. Konsultacje społeczne projektu ustawy o rynku mocy odbyły się w grudniu 2016 r.

 
Projekt ustawy dostępny jest na stronach RCL oraz Sejmu RP.

 

Źródło: Ministerstwo Energii