AKTUALNOŚCI

Polska ratyfikowała paryskie porozumienie

10.10.2016

7 października 2016 roku Polska złożyła w siedzibie ONZ wszystkie dokumenty związane z ratyfikacją Porozumienia paryskiego, które zostało ustanowione na konferencji COP21 w Paryżu w grudniu 2015 roku.
 
Wniosek o ratyfikację Porozumienia złożył 23 września 2016 roku Minister Środowiska prof. Jan Szyszko, a już 6 października polski parlament przyjął ustawę o ratyfikacji, którą następnie podpisał Prezydent Andrzej Duda.

 

Oznacza to, że Porozumienie wejdzie w życie 4 listopada 2016 roku. Warunkiem tego, jest ratyfikacja Porozumienia przez 55 krajów odpowiadających za 55% światowych emisji. Do 5 października 2016 roku ratyfikowało to Porozumienie 75 krajów (ze 197 państw uczestniczących w Konferencji Paryskiej), które to łącznie odpowiadają za 58,82 % światowych emisji gazów cieplarnianych, a są to m.in.: Chiny, Stany Zjednoczone, Brazylia, Kanada, Meksyk oraz państwa UE: Austria, Francja, Niemcy, Węgry, Malta, Portugalia, Słowacja i Polska.
 
Od chwili zawarcia Porozumienia paryskiego polityka Unii Europejskiej w zakresie działań na rzecz klimatu musi być oparta o jego zapisy. Zakłada ono, że cele klimatyczne każde z państw realizuje na zasadach „dobrowolności, prowadząc własną politykę surowcową, własną ścieżką dojścia, aby osiągnąć cele wspólnej polityki klimatycznej”. Oznacza to, że Polska będzie realizowała zadania wynikające z konieczności redukcji gazów cieplarnianych nie rezygnując z własnych zasobów surowcowych, tj. z węgla kamiennego i brunatnego.
 
Dla odróżnienia od Protokołu z Kioto Porozumienie paryskie stawia za cel jak najszybsze zmniejszenie koncentracji CO2 w atmosferze, „przy zastosowaniu najtańszych metod i najbardziej efektywnych”. Minister Środowiska Jan Szyszko poinformował, ze można to osiągnąć na dwa sposoby – „poprzez redukcję emisji dzięki nowym technologiom, ale także poprzez pochłaniania gazów cieplarnianych przez lasy”.
 
Porozumienie paryskie stawia na politykę zrównoważonego rozwoju, co oznacza w przypadku Polski możliwość dalszego korzystania ze złóż węgla przy jednoczesnym instalowaniu bloków energetycznych wyposażonych w najnowsze technologie w celu wychwytywania i redukcji zanieczyszczeń oraz docenianie roli lasów w zakresie procesów pochłaniania CO2 z atmosfery.
 
Minister Środowiska prof. Jan Szyszko zaznaczył, że „Unia Europejska  przyjęła fakt, że polska gospodarka jest oparta na węglu, dlatego do zmniejszenia koncentracji CO2 w atmosferze mamy dążyć zgodnie z Porozumieniem paryskim m.in. poprzez pochłanianie tego gazu przez lasy”.
 
Najbliższa Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów w sprawie zmian klimatu COP22 odbędzie się w Marrakeszu w dniach 7-18 listopada 2016 r.