AKTUALNOŚCI

O klastrach energii w Sejmie

09.09.2016

7 września 2016 roku odbyła się w Sejmie konferencja zorganizowana z inicjatywy posła Ireneusza Zyski w ramach Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii, która dotyczyła klastrów energii. W konferencji wzięło udział ponad 400 osób, wśród nich byli również przedstawiciele SGS Polska.

 

Pierwsze zapisy na temat klastrów energii znalazły się w nowelizacji ustawy o OZE, która weszła w życie 1 lipca 2016 r. Klaster energii to cywilnoprawne porozumienie, w skład którego mogą wchodzić osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki naukowe, instytuty badawcze lub jednostki samorządu terytorialnego, dotyczące wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią z odnawialnych źródeł energii lub z innych źródeł lub paliw, w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym niższym niż 110 kV, na obszarze działania tego klastra nieprzekraczającym granic jednego powiatu lub 5 gmin. Definicja ta zastała zawarta w nowelizowanej ustawie o OZE z 1 lipca 2016 r. Obecnie tworzone są pilotażowe projekty klastrów, doświadczenia w zakresie ich powoływania i budowy mają pomóc Ministerstwu Energii w stworzeniu regulacji prawnych dla powstawania takich podmiotów.

 

Podczas konferencji zapowiedziano dalsze prace w zakresie nowelizowania ustawy OZE ze względu na specyfikę i dynamikę rynku energii odnawialnej. Prowadzone przez Ministerstwo Energii prace mają na celu przygotowanie kolejnej nowelizacji w zakresie rozwoju w Polsce energetyki rozproszonej, zwłaszcza w postaci klatrów energii. W ramach klastrów mają być rozwijane różne technologie OZE: biokompostownie, turbuny wiatrowe, fotowoltanika, spalanie biomasy. Celem klastrów ma być zaspakajanie potrzeb na energię elektryczną członków lokalnego klastra, ale dzięki połączeniu z sieciami energetycznymi będzie możliwa odsprzedaż niewykorzystanej nadwyżki energii. Według Ministerstwa Energii klastry powinny współpracować z operatorami systemów dystrybucyjnych. Obszarem działalności klastrów ma być również produkcja i dostarczanie ciepła oraz chłodu. Technologie stosowane w ramach klastrów powinny wynikać z lokalnych potrzeb i warunków. Klaster energii reprezentowany ma być przez koordynatora klastra energii, który jest powołany przez spółdzielnie, stowarzyszenie, fundację lub wskazany w porozumieniu cywilnoprawnym dowolny członek klastra energii.

 

Klastry będą objęte odrębnym koszykiem aukcji, na tę chwilę jednak nie wiadomo, kiedy zostaną zorganizowane pierwsze takie aukcje. Najprawdopodobniej będzie miało to miejsce dopiero w drugiej połowie przyszłego roku.

 

W najbliższym czasie planowane jest przygotowanie 1-3 pilotażowych klastrów w woj. lubelskie. Będą mogły one liczyć na początku na wsparcie z publicznych pieniędzy, w dalszej perspektywie będą musiały funkcjonować na warunkach rynkowych.

 

Kolejna nowelizacja ustawy OZE ma być procedowana trybem rządowym, a nie jak dotychczas jako projekt poselski. Ma to pozwolić na skrócenie procesu ustawodawczego o etap konsultacji na forum Rady Ministrów.

 

Źródło: opracowanie własne; gramwzielone.pl
 
 
klastry energii